Milyen nyelven íródott?
Viccesnek hangzik, de nem mindig egyértelmű!
Van, amikor olyan kusza a kézírás, hogy azért nem látszik elsőre.
Van, amikor több nyelven is írnak egy szövegben. Ennek tipikus példái a nemességvitató és más perek, ahol legtöbbször latin a főszöveg és magyarul írják le a tanúvallomásokat. Pápai bulláknál előfordul latin főszöveg mellett olasz megjegyzés és hátoldal.
És persze van, amikor egyáltalán nem tudja elolvasni az amatőr kutató a szöveget, mert nem latin betűkkel írták. Magyarországon előfordul gót betűs német és tót (Sütterlinschrift); cirill betűs tót, szerb, ruszin, orosz, ukrán és román; héber; arab betűs török; görög; örmény. A horvátot viszont latin betűkkel írták.
Ha segítséget kér egy szakembertől, ne felejtse: minél több oldalt küldjön el, mutasson meg ugyanabból a kézírásból, és minél jobb felbontású fotót készítsen az iratról!
Örömmel várjuk meghatározandó nyelvű iratait ide: info@historiaforditas.hu
És íme néhány példa:
A gót betűs kézírásos német ABC:
Az örmény ABC:
A vasvári béke okiratának kezdő sorai török nyelven:
A cirill ABC:
Történelmi, nyelvi érdekességek családfa-kutatóknak a Historia Fordítástól. Fő profilunk a magyar-latin-német iratolvasás és fordítás, családfakutatás, iratfotózás, levéltári kutatás 25 éves tapasztalattal. A következő sorban tud feliratkozni e-mailes értesítésre minden új cikkünkről:
2017. június 28., szerda
Iratolvasási tippek - cikksorozat II. rész
Címkék:
gótbetűs,
kézírás,
kutatás,
latin,
Magyarország,
német,
nyelv,
történelem
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése